Sign In
Emil Kaikiyev

Emil Kaikiyev

 
He was born on April 14, 1969 in the Kyrgyz Republic.

In 1993 he graduated from the Kyrgyz State University (Faculty of Physics and Mathematics).

In 1996 he graduated from the International University of Kyrgyzstan (international law).

He has the diplomatic rank "Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kyrgyz Republic".

From 1997 till July 2013, he held several positions within the Ministry of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic.

His last position is the Director of the International Legal Department.

From July 2013 till March 2015 – the Acting State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic.

From March 2015 till February 2018 – the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic.

Since February 20, 2018 – the Member of the Board – Minister in charge of Energy and Infrastructure of the Eurasian Economic Commission.